Układ wydalniczy

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Nadmiar wody jest wydalany z moczem w postaci płynnych odpadów filtrowanych przez nerki. Nadmierne spożycie soli powoduje zatrzymywanie wody i tym samym osłabia pracę nerek. Ich niewłaściwa funkcja objawia się wówczas najczęściej problemami w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, kolan oraz stawów.

Zdrowe wydalanie

Z organizmu wydalane są trzy główne produkty przemiany materii: mocz, kał i pot. Zdrowe wydalanie przez jelito grube jest podstawowym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania doszy vata, wydalanie moczu regulowane jest przez doszę pitta, a dosza kapha odpowiada za proces pocenia się. Inne drobne produkty odpadowe to wydzielina z oczu, nosa, ust, uszu i narządów rozrodczych. W wyniku metabolizmu komórkowego powstaje wówczas najdrobniejsza forma odpadów.

Medycyna ajurwedyjska przywiązuje dużą wagę do dobrego i regularnego wydalania, ponieważ wiele zaburzeń psychosomatycznych ma swoje źródło w nadmiernie zanieczyszczonej okrężnicy. To właśnie tam następuje końcowy etap procesu trawienia, kiedy do organizmu zostaje wchłonięta energia praniczna uwolniona z codziennej diety. Płyn jest również wchłaniany w jelicie grubym, a następnie wydalany z organizmu w postaci moczu przez nerki i pęcherz. Regularne oczyszczanie i prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego oraz nerek jest zatem bardzo ważne dla dobrego zdrowia fizycznego, równowagi psychicznej i optymistycznego nastawienia do życia.

Zalecenia dotyczące oczyszczania nerek znajdziesz w artykule Przyłącz się do ajurwedyjskiego oczyszczania – nerki & układ moczowy.

Układ wydalniczy

VARUNA

Nerki & drogi moczowe

VARUNA
32,00 zł
-+

APANA

Na spokojną miesiączkę

APANA
32,00 zł
-+

SHATAPUSHPI

Przy braku miesiączki

SHATAPUSHPI
32,00 zł
-+

DHATAKI

Obfita miesiączka

DHATAKI
32,00 zł
-+

ASHOKA

Równowaga hormonalna

ASHOKA
32,00 zł
-+

DHANYAKA

Kobiety ciężarne

DHANYAKA
32,00 zł

MEDHIKA

Kobiety karmiące

MEDHIKA
32,00 zł