Doszowe ajurwedyjskie herbatki

Przez stulecia sprawdzone mieszanki ziół himalajskich korzystnie działają na ogólny stan fizyczny i kondycję psychiczną każdego człowieka zgodnie z charakterystyką budowy jego ciała oraz indywidualną kombinacją trzech biologicznych energii (dosz) vata, pitta, kapha.

Trzy dosze

Każdy człowiek rodzi się z unikalnym stosunkiem trzech podstawowych energii biologicznych (dosz) vata, pitta i kapha, które uczestniczą w kształtowaniu naszych cech psychosomatycznych. W ciągu życia, z różnych powodów ich wzajemny stosunek odbiega od pierwotnego, wrodzonego stanu, co wówczas odbija się na naszej kondycji psychicznej i zdrowiu fizycznym. Świadomość mentalna, myśli, emocje, relacje międzyludzkie, dieta, rytm dnia, styl życia, pora roku i środowisko, w którym się poruszamy, wpływają na ich równowagę lub brak równowagi.

Trzy podstawowe, charakterystyczne typy vata, pitta i kapha mają siedem innych różnorodnych kombinacji (vata-pitta, pitta-vata, vata-kapha, kapha-vata, pitta-kapha, kapha-pitta, vata-pitta-kapha). Jeśli mamy dominującą przewagę cechy pitta, jesteśmy typem pitta. Na przykład, jeśli mamy tendencję do utożsamiania się w równym stopniu z cechami vata i pitta, wówczas jesteśmy połączonym typem vata-pitta. Niemniej jednak, nawet w przypadku typu kombinowanego, jedna cecha jest zawsze bardziej dominująca od drugiej. Zrównoważony typ vata-pitta-kapha jest bardzo rzadkim wyjątkiem.

Zrób orientacyjny test dosz i poznaj własną konstytucję!

Nierównowaga dosz i zaburzenia funkcji organizmu

Jeśli na przykład osoba, której cechy odpowiadają typowi vata, zaczyna borykać się z chorobą, dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że jej dosza vata znacznie wzrosła. Nadmierny nadmiar jednej z trzech dosz objawia się wówczas zawsze zaburzeniem równowagi psychicznej i nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych narządów ciała. Naszym zadaniem jest więc przywrócenie tych sił życiowych do ich pierwotnej równowagi. Właściwe zrozumienie tych zasad psychosomatycznych jest kluczem do zdrowego i zrównoważonego stylu życia. Jeśli staniemy się bardziej świadomi ich wpływu i działania, będziemy w stanie zapobiec takim przyzwyczajeniom i stereotypom, które manifestują się objawami różnych chorób.

Przeczytaj poradnik jak zachować równowagę konstytucji swojej doszy w artykule Główne, prozdrowotne przesłanie Ajurwedy - posłuchaj siebie!

Doszowe ajurwedyjskie herbatki

VATA

Relaksacja & komfort psychiczny

32,00 zł
-+

PITTA

Uspokojenie & równowaga

32,00 zł
-+

KAPHA

Pobudzenie & witalność

32,00 zł
-+