Układ pokarmowy

Organizm ludzki jest jak linia produkcyjna, która przetwarza surowce pochodzące z zewnątrz w postaci pożywienia i przerabia je w taki sposób, aby można je było wykorzystać do budowy tkanek organizmu i regeneracji ustroju. Układ trawienny obejmuje wargi, język, zęby, jamę ustną, gardło, krtań, przełyk, żołądek, wątrobę, śledzionę i jelito cienkie (dwunastnica, jelito czcze i jelito kręte). Proces trawienia z punktu widzenia Ajurwedy odbywa się stopniowo na trzech poziomach przewodu pokarmowego – najpierw w żołądku, następnie w jelicie cienkim i wreszcie w jelicie grubym.

Proces trawienia zapewnia przekształcenie pożywienia w niezbędne składniki odżywcze w ciągu sześciu godzin, które następnie zapewniają odżywienie siedmiu tkanek organizmu (dhatus) w ciągu trzydziestu pięciu dni. Biologiczny ogień układu trawiennego (agni) ma swoje centralne miejsce w żołądku i kontroluje cały metabolizm w organizmie.

Wchłonięte na poziomie żołądka składniki odżywcze wykorzystywane są do tworzenia płynów ustrojowych, osocza, krwi i limfy. Trawienie pokarmu w jelicie cienkim wpływa na tworzenie się mięśni, tłuszczu i kości. Poprzez końcowe przetwarzanie pokarmu w jelicie grubym składniki odżywcze wykorzystywane są w procesie regeneracji skóry, tkanki mózgowej, układu nerwowego i narządów rozrodczych.

Zdrowy metabolizm

Optymalny metabolizm zapewnia dobre trawienie, wchłanianie i przemianę pokarmu oraz wrażeń zmysłowych, odżywienie tkanek i komórek organizmu, silny układ odpornościowy, witalność, zdrowie, percepcję wzrokową, temperaturę ciała i kolor skóry. Przynosi radość, entuzjazm i zadowolenie, zapewnia energię życiową, odwagę i pewność siebie, przynosi stabilność i cierpliwość, stymuluje jasne myślenie, logiczne rozumowanie i utrzymuje inteligencję komórkową. Jeśli psychosomatyczne zasady vata, pitta i kapha pozostają w równowadze zgodnie z indywidualną konstytucją, wówczas w organizmie funkcjonuje harmonijny metabolizm.

Zalecenia dotyczące właściwej pielęgnacji układu trawiennego można znaleźć w artykułach Utrzymuj zdrowy ogień w swoim ciele oraz Złota zasada Ajurwedy – dieta jako lekarstwo, gdzie znajdziesz omówienie sześciu podstawowych smaków i ich wpływu na naszą równowagę psychosomatyczną.

Układ pokarmowy

SHUNTHI

Żołądek & jelita

SHUNTHI
32,00 zł
-+

GUDUCHI

Trawienie & apetyt

GUDUCHI
32,00 zł
-+

TRIPHALA

Oczyszczanie układu trawiennego

TRIPHALA
32,00 zł
-+

KALAMEGHA

Wątroba & woreczek żółciowy

KALAMEGHA
32,00 zł
-+

PACHAKA

Odwyk & uzależnienie

PACHAKA
32,00 zł
-+

KARAVI

Nietolerancja & wrażliwość trawienna

KARAVI
32,00 zł
-+

KANTAKARI

Zęby & dziąsła

KANTAKARI
32,00 zł
-+