Jesteś tutaj

Ajurwedyjski test dosz

Poznaj swoją psychiczną i fizyczną konstytucję

Typ dominujący

Jedna dosza dominuje znacząco, pozostałe dwie są reprezentowane w stosunkowo mniejszych ilościach.

Charakterystyka doszy VATA

Charakterystyka doszy PITTA

Charakterystyka doszy KAPHA

Typy łączone

Dwie dosze są względnie ściśle zbalansowane, trzecia występuje w mniejszym stopniu.

VATA – PITTA lub PITTA – VATA

Dla właściwego zrozumienia tego wariantu, zapoznaj się z charakterystyką dosz VATA i PITTA. Ten łączony typ ma lekkość doszy vata i dynamiczną aktywność doszy pitta. Z racji swojej budowy fizycznej są to ludzie średniego wzrostu, raczej szczuplejsi, bardzo kreatywni i wciąż pełni nowych pomysłów; są przyzwyczajeni do intensywnej pracy i ciągłego napięcia, co może prowadzić do przepracowania i niestabilności psychicznej.

PITTA – KAPHA lub KAPHA – PITTA

Dla właściwego zrozumienia tego wariantu, zapoznaj się z charakterystyką dosz PITTA i KAPHA. Ten łączony typ cechuje się dynamiczną aktywnością doszy pitty i stabilnością doszy kapha. Z racji swojej budowy fizycznej są to ludzie raczej silniejsi i średniego wzrostu; ze skłonnością do aktywności i jednocześnie długoterminowej wytrwałości. Mają dużą odporność i dlatego nadają się na wiodące stanowiska w projektach długoterminowych. W przypadku bardziej dominującej doszy kapha może objawiać się tendencja ku wygodzie, bierności i nadwadze.

KAPHA – VATA lub VATA – KAPHA

Dla właściwego zrozumienia tego wariantu, zapoznaj się z charakterystyką dosz KAPHA i VATA. Ten łączony typ ma stabilność doszy kapha i lekkość doszy vata, pozornie przeciwstawiających się sił, gdzie jedna dosza skłania się do zmian, a druga je odrzuca. Postawa może być albo wysoka i smukła pod wpływem doszy vata, albo przeciwnie krzepka, jeśli w budowie fizycznej przeważa dosza kapha. Połączenie tych dwóch zasad może prowadzić do uporczywej kreatywności lub dezorientacji i niepewności.

Typ zrównoważony 

Wszystkie trzy dosze obecne są w zbliżonych proporcjach.

Ten typ jest bardzo rzadkim wyjątkiem. Zrównoważony typ Tridoszy charakteryzuje się spokojem i siłą, nie podlega letargowi czy nadmiernemu niepokojowi. Umysł jest obudzony i jednocześnie zrelaksowany. Funkcje fizjologiczne są zrównoważone. Jednak, podobnie jak w przypadku innych typów, z powodu różnych wpływów, niektóre dosze mogą przeważyć i powodować chwilową nierównowagę. Wszak, to pierwotna, wrodzona konstytucja stwarza najlepsze warunki do życia w równowadze i harmonii.

Zalecenia dotyczące przywrócenia równowagi

Na przykład, jeśli osoba typu vata zaczyna chorować, to zwykle dzieje się tak dlatego, że  dosza vata znacznie się zwiększyła. Wyraźny nadmiar jednej z trzech dosz zawsze objawia się nierównowagą psychiczną i dysfunkcją niektórych narządów. Te trzy życiowe siły możemy przywrócić do ich pierwotnej równowagi za pomocą odpowiedniej diety (zobacz charakterystykę dosz: vata, pitta i kapha), zdrowego trybu życia i właściwego stosowania ziół, np. w postaci ajurwedyjskich doszowych herbat. Jeśli masz zwiększoną doszę vata, pij herbatę VATA; jeśli masz zwiększoną doszę pitta, stosuj herbatę PITTA, a przy dominującej doszy kapha sięgnij po herbatę KAPHA. Ajurwedyjskie doszowe herbatki zaleca się używać długoterminowo, minimum przez 3 miesiące.

VATA

Relaksacja & komfort psychiczny

VATA
32,00 zł
-+

PITTA

Uspokojenie & równowaga

PITTA
32,00 zł
-+

KAPHA

Pobudzenie & witalność

KAPHA
32,00 zł
-+