
Każdy człowiek ma wrodzoną kombinację trzech bioenergii, zwanych doszami, które kształtują jego organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie, tworząc jego unikalną, indywidualną konstytucję. W rzeczywistości wszystkie problemy zdrowotne wynikają z trwałej nierównowagi lub znacznych odchyleń tych dosz.
Nierównowaga dosz jest spowodowana nieprawidłowymi nawykami i stereotypami, niezdrową dietą, nieprawidłowym łączeniem produktów spożywczych, tłumieniem potrzeb, niestabilnością emocjonalną i psychiczną, frustracją i negatywnym myśleniem. Przyczyny te powodują powstawanie toksycznych substancji odpadowych (ama), które odkładają się w tkankach ciała i powodują zaburzenie równowagi trzech biologicznych energii (dosz). Jeśli potrafimy określić naszą psychosomatyczną konstytucję (prakrti) i rozpoznać naszą obecną nierównowagę dosz (vikrti), wówczas lepiej zrozumiemy, gdzie leżą nasze słabości i tendencje. Następnie możemy skutecznie dokonać zmian w diecie (ahara) i stylu życia (vihara), aby zachować dobre zdrowie, które objawia się umiarkowanym apetytem, dobrym trawieniem, regularnym wydalaniem, czystym głosem, brakiem bólu, orzeźwiającym snem, dobrym wyglądem, stabilnością psychiczną, energią, wytrwałością, entuzjazmem, równowagą, pokojem i współczuciem.
Poznaj swoją psychiczną i fizyczną kondycję i przywróć sobie życiową równowagę! Aby poznać swoją indywidualną konstytucję dosz, wypełnij doszowy test online.
Utrzymywanie zdrowia zgodnie z pierwotną konstytucją (prakrti)
Jeśli obecnie nie masz znaczącego zaburzenia równowagi żadnej z dosz, ważne jest, abyś wiedział, która dosza dominuje w Twojej konstytucji, uważał, aby jej nie podrażnić i utrzymać naturalną równowagę dosz. Na przykład, jeśli czujesz się zdrowy, ale kierujesz zespołem ludzi, jesteś narażony na ciągłą komunikację, spoczywa na Tobie ciągły ciężar odpowiedzialności, a Twoją dominującą doszą jest pitta, to najlepiej będzie wybrać terapię mającą na celu obniżenie doszy pitta (terapia doszy Pitta). To samo dotyczy sytuacji typologicznie odmiennych u osób z przewagą doszy vata lub kapha.
Przywracanie zdrowia zgodnie z aktualnym stanem nierównowagi (vikrti)
Jeśli obecnie jedna z dosz jest u Ciebie zbyt wysoka i czujesz się niezrównoważony, wówczas bardzo korzystne będzie regularne, codzienne stosowanie terapii dosz (terapia dosz Vata, Pitta lub Kapha), które pomagają uspokoić zaburzoną doszę. Na przykład, jeśli czujesz się niepewnie i niespokojnie, masz suchą skórę i zimne kończyny, oznacza to, że masz za wysoki poziom doszy vata i ważne jest, aby wybrać terapię doszy vata, która złagodzi podrażnioną doszę. To samo dotyczy typowych zaburzeń doszy kapha czy pitta.
Przywracanie zdrowia zgodnie z porą roku (prakṛtika-samprāpti)
Na stan naszej równowagi dosz wpływa wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Jedną z zewnętrznych przyczyn zaburzeń dosz jest regularna zmiana pór roku, kiedy to wzrasta ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych spowodowanych wzrostem poszczególnych dosz ze względu na zmiany pogody w danym sezonie. Jesień i zima to okresy zwiększonej vaty, zimą następuje stopniowe gromadzenie się kapha, co wiosną objawia się w postaci epidemii przeziębień czy grypy. Następnie, w cieplejszych miesiącach lata, następuje okres zaostrzenia pitta. Aby utrzymać równowagę dosz, konieczne jest dostosowanie codziennego trybu życia, programu oczyszczania, stosowania ziół, olejków, odpowiedniej diety i stylu życia do pory roku i klimatu, w którym żyjemy.
Utrzymanie indywidualnej równowagi dosz jako profilaktyka chorób
Ajurwedyjska dietoterapia (ahara) polega na świadomym przygotowywaniu i spożywaniu odpowiednio dobranych produktów spożywczych, zgodnych z naszą konstytucją dosz. Taka żywność staje się naszym lekarstwem, które ma zasadniczy wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i duchowego.
Terapia zdrowym stylem życia (vihara) jest najbardziej naturalnym sposobem i tzw. „środkową drogą” do osiągnięcia równowagi fizycznej i psychicznej. Nie chodzi o tłumienie swoich potrzeb, ale o nauczenie się ich kontrolowania i życia w harmonii ze swoją naturą i wewnętrznym przewodnictwem swojej duszy (atman), która jest esencją życia i prawdziwym źródłem naszej zdolności do uzdrawiania.
Terapia oparta na regularnym, codziennym reżimie (dinaczarya), zgodnym z cyklem zegarów biologicznych trzech dosz, pomaga w przywróceniu naturalnej równowagi naszej indywidualnej konstytucji. Dobowy cykl składa się z sześciu faz biologicznych, które są związane z dominacją działania konkretnej doszy o danej porze dnia.
Ajurwedyjska terapia masażem (abhyanga) polega na nakładaniu ciepłego oleju na całe ciało, od stóp po głowę. Regularny masaż olejkami uspokaja dosze, wypłukuje toksyny nagromadzone pod skórą i przyczynia się do odżywienia i regeneracji wszystkich siedmiu tkanek ciała (dhatus), regeneruje i odmładza skórę, zmniejsza uczucie napięcia i stresu, przyczynia się do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, pomaga poprawić jakość snu, wspomaga krążenie krwi i układ limfatyczny, korzystnie wpływa na aktywność stawów i dodaje witalności.
Wybierz odpowiednią ajurwedyjską, terapię dosz w oparciu o swoją dominującą konstytucję: Vata, Pitta lub Kapha. W ich składzie znajduje się ajurwedyjska, doszowa herbata dedykowana dominującej w ciele doszy (redukująca ją). Wzmacniający ziołowy eliksir Chyawanprash, znany jako eliksir młodości, który skutecznie stymuluje układ odpornościowy i witalność, doszowy olejek do ciała wspierający równowagę psychosomatyczną oraz jako bonus odżywczy batonik Amalaki z ajurwedyjskimi ziołami i przyprawami, który przywraca indywidualną równowagę dosz.