Jesteś tutaj

Indyjski bohater Maharana Pratap

Pratap Singh I., znany jako Maharana Pratap (1540 - 1597), był radżputem, królem Mewar z dynastii Sisodia, który poszedł w ślady ojca, aby walczyć z ekspansją imperium Mogołów.

W przeciwieństwie do innych władców radżputów, którzy przyjęli rządy Mogołów lub przystosowali się do nich, Maharana Pratap wyróżnił się odmową zawarcia jakiegokolwiek sojuszu politycznego z imperium Mogołów i uporczywym przeciwstawianiem się jego rządom. Chociaż cesarz Mogołów Akbar wysłał Pratapowi sześć depesz pokojowych oferujących pokojowe przystąpienie do jego imperium, Pratap był stanowczo zdecydowany nie poddać się obcym rządom. W 1576 roku walczył z armią Akbara w ważnej bitwie pod Haldighati, w której został ciężko ranny, a według legendy uratował go jego koń Cheták, który wyniósł go z bitwy w stanie nieprzytomnym, dzięki czemu nie został schwytany. Choć formalnie zwyciężyła, armia Mogołów to w rzeczywistości nie osiągnęła nic trwałego, ponieważ nigdy nie udało się jej podbić królewskiej siedziby Pratapa, Udaipur, słynnego miasta jezior.

W 1585 roku Akbar przeniósł się do Lahore, gdzie przebywał przez następne dwanaście lat. Pratap wykorzystał tę sytuację i stopniowo odzyskał kontrolę nad większością swojego królestwa. Dało schronienie wielu poetom, artystom, pisarzom i rzemieślnikom. Za jego panowania nastąpił znaczny rozkwit kultury radżastanu i do dziś jest on postrzegany w całych Indiach jako bohater narodowy, który przeciwstawił się potężnemu imperium Mogołów niemal w pojedynkę i bez pomocy innych władców radżputów. Ze względu na swoją legendarną radżputską odwagę, dumę, honor i patriotyzm Maharana Pratáp stał się ważną inspiracją dla wielu innych postaci w historii Indii.

Daj się napełnić starożytnym, orientalnym zapachem kadzidełek MAHARANA PRATAP nasyconych czystymi olejkami eterycznymi z damaru, jałowca, bergamotki, galbanum, wetiweru, gałki muszkatołowej i drzewa sandałowego, zainspirowanych dzielnością i niezłomną odwagą indyjskiego bohatera narodowego, Maharany Pratapa. Odkryj Attar - orientalny zapach królewskich Indii!

Polecane produkty

KALPATARU stojak

Kamienny stojak na kadzidełka

36,00 zł
-+

OTHARU stojak

Kamienny stojak na kadzidełka

38,00 zł
-+

MUMTAZ MAHAL

Odurzający zapach wanilii

24,00 zł
-+

Zapisz się do odbierania ajurwedyjskiego czasopisma i nowości

Dane wprowadzone podczas tej rejestracji przetwarzamy zgodnie z warunkami przetwarzania danych osobowych. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie, klikając przycisk rezygnacji z subskrypcji lub aktualizując swoje ustawienia na dole wiadomości e-mail. Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych można znaleźć na naszej stronie internetowej www.everest-ayurveda.pl.