Jesteś tutaj

Cesarz Mogołów Akbar

Dżalal ad-Din Muhammad Akbar, znany jako Akbar Wielki (1542-1605), był najważniejszym władcą imperium Mogołów i jednym z największych władców w całej historii Indii.

Jego ojciec, cesarz Humayun, po otrzymaniu radosnej wiadomości o narodzinach syna, w małym pudełku podarował swojemu wiernemu pałacowemu posłańcowi bardzo rzadką, pachnącą substancję „Piżmo” mówiąc przy tym: Pewnego dnia sława mojego syna rozejdzie się po całym świecie, tak jak ten piękny zapach unosi się tutaj w powietrzu. Mój syn Akbar będzie wspaniały i dobry tak wewnętrznie  jak i zewnętrznie.

W 1582 roku cesarz Akbar zaprosił na swój dwór dżinijskiego mnicha imieniem Haravijaya, aby wziął udział w debatach religijnych i filozoficznych. Akbar bardzo lubił te debaty i starał się wciągać w nie przedstawicieli wielu różnych szkół myślenia. Haravijaya przedstawił cesarzowi dżinijską zasadę „ahimsa”, czyli niestosowania przemocy, i w ramach tej inicjatywy Akbar faktycznie ustanowił kilka dni, podczas których polowania i zabijanie zwierzyny łownej były zakazane w całym imperium Mogołów, mimo że sam był zagorzałym miłośnikiem polowań. Podczas tych uroczystych okazji wypuszczał z klatek nie tylko ptaki, ale także licznych więźniów.

Akbar był największym ze wszystkich cesarzy Mogołów, a to głównie dlatego, że poczynił ogromne wysiłki, aby zjednoczyć Hindusów, muzułmanów i chrześcijan w jedną religię, którą nazwał „Din-i-llahi” – miłość do Boga. Na jego dworze znajdywał się korpus dziewięciu wybitnych uczonych „Navratnas”. Byli wśród nich wielki wezyr Abu'l Fazl, doradca hinduski Birbal i legendarny muzyk Tansen. Ponadto, za żonę  Akbar miał księżniczkę radżputów Jodha Bai. Był hojny, współczujący i sprawiedliwy. Był prawdziwym ideałem wśród cesarzy Mogołów.

Zanurz się w starożytnym, orientalnym zapachu kadzidełek AKBAR nasyconych czystymi olejkami eterycznymi z hibiskusa, czystka, fasoli tonka, paczuli, cedru i drzewa sandałowego oraz ciboru, zainspirowanych królewskim majestatem i hojnym sercem cesarza Mogołów Akbara. Odkryj Attar - orientalny zapach królewskich Indii!

 

Polecane produkty

AKBAR

Odświeżający zapach hibiskusa

24,00 zł
-+

MIRA BAI

Mistyczny zapach kadzidła

24,00 zł
-+

STUPA stojak

Kamienny stojak na kadzidełka

36,00 zł
-+

HATHI stojak

Kamienny stojak na kadzidełka

38,00 zł
-+

Zapisz się do odbierania ajurwedyjskiego czasopisma i nowości

Dane wprowadzone podczas tej rejestracji przetwarzamy zgodnie z warunkami przetwarzania danych osobowych. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie, klikając przycisk rezygnacji z subskrypcji lub aktualizując swoje ustawienia na dole wiadomości e-mail. Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych można znaleźć na naszej stronie internetowej www.everest-ayurveda.pl.